W jaki sposób mumio ałtajskie pomaga w walce z „cichym złodziejem kości”? Dlaczego warto go stosować nie tylko leczniczo, ale też zapobiegawczo?
Mumio to substancja lecznicza znana już w starożytności. Wówczas była powszechnie stosowana do leczenia wielu schorzeń i przypadłości. Dzisiaj naturalne mumio ałtajskie wraca do łask i zyskuje coraz to szerszą rzeszę zwolenników. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak silne działanie wykazuje ta substancja w walce z chorobami kości, a w szczególności z osteoporozą. Sprawdź, jak ją leczyć przy pomocy mumio!
Co to jest osteoporoza i jak się objawia?
Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) to jednostka chorobowa, która charakteryzuje się stopniowym ubytkiem masy kostnej. W jej przebiegu gęstość tkanki kostnej ulega zmniejszeniu. Objawy osteoporozy to więc przede wszystkim znaczne osłabienie kości i podwyższone skłonności do ich złamań.
U pacjentów najczęściej diagnozuje się osteoporozę pierwotną naturalnie związaną z procesami starzenia się organizmu, ale przypadłość ta może dotknąć także młodsze osoby, na przykład na skutek innej choroby, zaburzeń hormonalnych lub w konsekwencji przyjmowanych leków.
Leczenie osteoporozy opiera się przede wszystkim na zapobieganiu złamaniom. Dodatkowo zaleca się, aby pacjent zmienił dotychczas prowadzony sposób życia na mniej inwazyjny. Obok farmakologicznych metod na uporanie się z problemem istnieją także naturalne sposoby leczenia osteoporozy. Jednym z nich jest suplementowanie oryginalnego mumio z Rosji. To w swoim składzie posiada prawdziwe bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów, które między innymi służą poprawianiu stanu kośćca.
Wpływ mumio na mocne kości i stawy
Mumio jest w pełni produktem pochodzenia naturalnego. Powstaje na wysokogórskich stokach na skutek rozkładu fauny i flory. W pierwotnej wersji ma postać mazi zbliżonej do żywicy. Substancja była znana już przed wieloma wieki, dzięki wysokim właściwościom terapeutycznym i kosmetycznym. Również dzisiaj mumio stanowi podstawę diety dla osób ceniących sobie medycynę naturalną.
Z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych przez instytuty badawcze na oryginalnym mumio shilajit w drugiej połowie dwudziestego wieku jasno wynika, że sprzyja ono poprawie stanu układu szkieletowego, a więc pomaga w leczeniu oraz zwalcza przyczyny osteoporozy. Dodatkowo czas rekonwalescencji po przebyciu złamania, przebiega z mumio nawet o kilka tygodni szybciej niż w przypadku stosowania diety bez tego suplementu.
Poprawienie stanu kości przy suplementacji mumio możliwe jest dzięki bogatej gamie pierwiastków, minerałów i witamin będących jego składnikami. W diecie osób posiadających osłabiony układ kostny oraz cierpiących na przewlekłe i nawracające stany zapalne stawów lub artretyzm szczególnie ważne będą: wapń, magnez, potas, fosfor oraz kwasy huminowe i tłuszczowe.
Mumio wykazuje działanie aktywujące metabolizm białkowo – mineralny w tkance budulcowej kości, co przyspiesza jej gojenie i zrost. Ponadto suplement wykazuje działanie przeciwzapalne i kompensacyjne dla reakcji organizmu o podłożu negatywnym na złamanie, co bezpośrednio przejawia się w stabilizowaniu parametrów biochemicznych we krwi. Żywe mumio jest także w stanie regulować poziom alkaicznej fosfatazy i dostosowywać go do aktualnych zapotrzebowań organizmu.
Słabe kości i niedobór wapnia to podstawowe przyczyny powstawania złamań otwartych. Również w tym przypadku mumio okazuje się niezastąpione. Nie tylko sprzyja szybszemu zrastaniu kości, ale też pobudza organizm do walki z autoantygenami.
Naturalny sposób leczenia osteoporozy z mumio
Menopauza najczęściej wiąże się z niedoborem minerałów w organizmie. To podstawowa przyczyna występowania schorzenia jakim jest osteoporoza kręgosłupa oraz całego układu kostnego. Najważniejszym składnikiem sprzyjającym zapobieganiu oraz rekonwalescencji po złamaniach jest wapń. To istotna substancja budulcowa kości, a więc należy go suplementować, aby organizm miał z czego czerpać w razie ich uszkodzeń. Dodatkowo wapń reguluje przepuszczalność błon komórkowych oraz krzepnięcie krwi, co okazuje się być bardzo istotne w przypadku złamań otwartych.
Białko jest kolejnym ważnym składnikiem, którego nie wolno pominąć przy rozważaniach wpływu mumio na procesy regeneracyjne układu kostnego. Bez niego wapń nie mógłby zostać wchłonięty przez organizm. Ponadto w niebagatelny sposób wpływa na syntezę kolagenu i innych białek budujących tkankę łączną kości.
Mumio ałtajskie obfituje także w fosfor. Pełni on ważną funkcję przy mineralizacji macierzy kostnej. Współczynnik spożycia białka i fosforu powinien wynosić jeden do jednego.
Potas oraz magnez to kolejne składniki, które wydają się być nieocenione dla prawidłowego przebiegu odbudowy tkanki kostnej. Potas ogranicza usuwanie z organizmu wapnia wraz z moczem, natomiast niedobór magnezu może źle wpłynąć na mineralizację kości. W ostatnim przypadku niezbędna będzie też witamina A, a więc retinol. Ten sprzyja procesom wzrostu i odporności na infekcje oraz zakażenia.
Obecnie niepodważalnym wydaje się fakt niebagatelnego wpływu mumio na proces zrostu oraz mineralizacji kości. Zasady jego przyjmowania w czasie rekonwalescencji po uszkodzeniach kośćca będą uzależnione od ciężkości przebytego urazu oraz ogólnych predyspozycji organizmu.