Uczucie bólu potrafi znacząco obniżyć jakość życia. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy dolegliwość jest przewlekła, ale również wówczas, gdy ból przychodzi niespodziewanie i w najmniej odpowiedniej sytuacji. Na szczęście istnieje szereg sposobów na walkę z bólem. Naszą uwagę skupimy na tych niefarmakologicznych i jak najbardziej neutralnych dla zdrowia organizmu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje oryginalne mumio ałtajskie.
Jak radzić sobie z bólem?
Pierwszym sposobem na walkę z bólem jest uprawianie sportu. Chociaż, kiedy dopada nas przewlekły ból głowy, ból brzucha lub mięśni, sport jest ostatnią rzeczą, o której myślimy, to w rzeczywistości może okazać się niezwykle pomocny. Brak ruchu powoduje bowiem osłabienie mięśni, utratę mobilności, ograniczenie zakresu ruchów i pogorszenie nastroju, co w konsekwencji wiąże się z odczuwaniem jeszcze silniejszych dolegliwości bólowych. Podczas ćwiczeń organizm ulega dotlenieniu, poprawia się ciśnienie krwi i wydzielają endorfiny. W znacznym stopniu sprzyja to naturalnemu uzdrawianiu.
Umorzenie długotrwałego bólu, którego przyczyną jest przewlekły stres będzie możliwe dzięki technikom relaksacyjnym. Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele. Dla jednych najodpowiedniejszą będzie joga, dla innych medytacja, a dla jeszcze innych – wizyta u psychologa, przyjaciela czy na treningu. Niezależnie od wybranej metody, warto szukać ujścia dla negatywnych emocji.
Nie bez znaczenia w walce z bólem jest zachowywanie odpowiedniej diety. Liczy się nie tylko właściwe jej zbilansowanie, ale też zachowanie odpowiedniej kaloryczności, wielkości i regularności posiłków. Warto też pić dużo wody.
Naturalne sposoby na ból to również środki przeciwbólowe rodem z natury. W tym przypadku mówimy o herbatkach ziołowych. Dobrze sprawdzą się również preparaty przeciwbólowe. Na ból głowy i zębów najlepsze będą goździki. Te świetnie poradzą sobie też w sytuacji, kiedy dotyka nas nawracająca migrena. Na ból gardła najlepsza będzie herbatka z czarnego bzu lub prawoślazu lekarskiego. Napar z rumianku to z kolei najlepszy naturalny sposób na ból brzucha.
Dieta, zioła oraz naturalne suplementy na ból są tak skuteczne, ponieważ zawierają w swoim składzie szereg składników odżywczych, minerałów i witamin. Istnieje jednak jedna substancja, która ma tak szeroki skład, że może z powodzeniem zastąpić wiele innych. Jest nią mumio ałtajskie.
Naturalne sposoby na ból
Mumio to substancja pochodzenia naturalnego. Jest efektem przemian chemicznych zachodzących podczas rozkładu materii organicznej oraz nieorganicznej. Powstaje w trudno dostępnych miejscach na wysokogórskich zboczach, jaskiniach i urwiskach. Można je spotkać tam, gdzie nie dochodzi woda, ponieważ substancja cechuje się w niej pełną rozpuszczalnością. Mumio swoją konsystencją z lekka przypomina żywicę. Najczęściej przybiera ciemnobrunatny odcień. Mumio warte jest uwagi, ponieważ charakteryzuje się niezwykle bogatym składem. Daje się w nim znaleźć ponad osiemdziesiąt substancji będących niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzięki nim mumio doskonale radzi sobie nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale też wieloma innymi schorzeniami wszelkich układów w ciele człowieka.
Sklepy specjalizujące się w medycynie naturalnej klasyfikują mumio jako substancję neuromodulującą i umieszczają obok środków przeciwbólowych. Mumio jest dobre dla żołądka, dlatego można je przyjmować doustnie w postaci nalewek, proszku i tabletek, ale niejednokrotnie będzie ono też dodatkiem do maści i kremów. Suplementacja mumio powoduje podwyższoną aktywność ważnych neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: dopamina, acetylocholiny i norepinefryny. Dzięki temu substancja wykazuje właściwości przeciwbólowe. Mumio świetnie radzi sobie z bólami: brzucha, krzyża, nerwobólami i migrenami.
Ponadto mumio zwiększa poziom przyswajalności wapnia, a więc przyczynia się do niwelowania bólów reumatycznych, zwyrodnieniowych i bólów stawów. Dodatkowo substancja sprzyja wzmocnieniu kości i stawów oraz wykazuje właściwości profilaktyczne, dzięki czemu bóle nie wracają.
Szereg szeroko zakrojonych badań pozwolił na jasne stwierdzenie, iż mumio może z powodzeniem być stosowane w charakterze specyfiku przeciwbólowego. Jego skuteczność porównywana jest z efektami osiąganymi przez silne i obecnie powszechnie stosowane leki o profilu przeciwbólowym.