żywe mumio ałtajskie oczyszczone

Mumio – naturalne wsparcie organizmu

Mumio – co kryje się pod tą nazwą ?

Mumio (ang. shijalit) jest to gęsta, kleista substancja pochodzenia roślinnego. Przyjmuje różne zabarwienie – od barwy białej, aż po czarną. Powstaje podczas naturalnych przemian materii organicznej np. obumieranie roślin, czy porostów charakterystycznych dla klimatu wysokogórskiego. Pozyskuje się ją głównie z masywów górskich takich jak: Himalaje (południowa Azja), Karakorum (południowa Azja), Kaukaz (południowo-zachodnia Azja), Ałtaj (Azja Środkowa) oraz na Wyżynie Tybetańskiej (Azja Centralna). Jest określana jako „żywica górska”. Jednakże znana jest również pod innymi nazwami, w zależności od regionu z którego pochodzi. I tak na Syberii jest znana jako „kamienny olej”, a w krajach znajdujących się na terenie Wyżyny Tybetańskiej jako „sok skały”. Można się również spotkać z innymi synonimami – górski miód, czy krew gór.

Bogactwo składników, czyli naturalne wsparcie dla organizmu

            Właściwości lecznicze mumio znane są od przeszło kilku tysięcy lat. Pierwsze wzmianki pochodzą z VI w. p.n.e., z zapisków indyjskiego chirurga Sushruty. Kolejne można odnaleźć w manuskryptach greckiego uczonego Arystotelesa oraz perskiego lekarza i uczonego Awicenna. Obecnie zyskuje coraz większą sławę w medycynie niekonwencjonalnej (alternatywnej) dzięki bogactwu bioaktywnych składników. Do tego grona zaliczane są: makro- i mikroelemety (potas, fosfor, wapń, żelazo, sód, magnez, cynk, kobalt, mangan), pierwiastki śladowe (rubid, cez, bar, stront, cyna, chrom), witaminy z grupy A i B, aminokwasy, kwasy organiczne (m.in. kwas fulwowy, kwas humusowy) i wiele innych. Warto nadmienić, że skład mumio jest zmienny w zależności od roślinności, jaka uległa procesom biologicznym. Dlatego też spektrum działania jest bardzo szerokie.

Czemu zawdzięczamy wszechstronne działanie mumio?

            Głównym i jednym z lepiej poznanych składników mumio jest kwas fulwowy. Należy do grona substancji humusowych, które składają się głównie z minerałów i witamin. Jest wszechobecny w roślinach, co zawdzięcza im prawidłowe funkcjonowanie. Ich zadaniem jest „odżywianie” rośliny, czyli pomoc w wiązaniu niezbędnych związków z podłoża. Ponadto kwas fulwowy jest silnym antyoksydantem, dostarcza tlenu cząsteczkowego i reguluje odczyn pH. Co istotne, kwas ten korzystnie wpływa na ludzki organizm. Szczególnie istotne są jego właściwości przeciwwrzodowe, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne a także przeciwbólowe i anksjolityczne (przeciwlękowe). Niektóre z badań klinicznych wskazują na udział składowych mumio w leczeniu niepłodności u mężczyzn, cukrzycy, a nawet chorobie Alzheimera. Preparaty z mumio są zalecane również dla himalaistów, gdyż posiadają one właściwości ochronne dla osób przebywajacych na dużych wysokościach.

Poprawa kondycji kości i stawów

Pierwsze doniesienia naukowe o wpływie mumio na poprawę funkcjonowania układu kostnego sięgają lat 70. XXw. Za ojca, a zarazem autora pierwszej pracy naukowej na powyższy temat uznano radzieckiego profesora Adyla Szakirowa. Prowadzone przez niego badania dowiodły poprawę stanu kości. Wszystko za sprawą kwasu fulwowego, który stymuluje komórki odpowiedzialne za syntezę związków bogatych w wapń. Przyczynia się zatem do funkcji budulcowej kości. Należy pamiętać, że w skład mumio wchodzą również wapń i fosfor. Wapń należy do grupy makroelementów, a fosfor do grona pierwiastków biogennych (niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu). Mimo, że występują w różnych formach (np. fosfor w postaci hydroksyapatytu), są to ważne elementy budujące zarówno kości, jak i tkankę łączną odpowiedzialną za ich wytrzymałość. Stwierdzono zatem, że żywica górska ma wpływ na regenerację kości po złamaniach i może być ważnym suplementem w walce z osteoporozą. 

Wspomaga trawienia i zapobiega wrzodom

Pepsyna jest enzymem produkowanym przez komórki żołądka. Wchodzi w skład tzw. soku żołądkowego. Odpowiedzialna jest za rozkład białek do ich prostszej postaci, czyli łańcuchów polipeptydowych. Swoją funkcje zawdzięcza bardzo niskiemu pH (ok.2,0). Obecna na ścianach żołądka błona śluzowa chroni wewnętrzne tkanki przed tak kwaśnym odczynem. Powstanie ubytków w tej błonie, jest charakterystycznym objawem tzw. choroby wrzodowej. Badania laboratoryjne wykazują działanie przeciwwrzodowe kwasów fulwowych (FA) i 4’-metoksy-6-karbometoksybifenylenu (MCB), głównych składowych shijalitu. Po zastosowaniu FA i MCB odnotowano: zwiększoną skuteczność bariery śluzowej, zwiększenie stosunku węglowodanów do białka oraz spadek nadmiernej produkcji wydzieliny żołądkowej. W konsekwencji doprowadziło to do zmniejszenia częstotliwości występowania wrzodów żołądka i/lub dwunastnicy. Istnieją przesłanki utwierdzające w przekonaniu, że mumio wspomaga proces trawienia i wchłaniania spożywanego pokarmu. Odpowiedzialny za to jest kwas fulwowy, który zwiększa aktywność enzymów trawiennych (np. lizozym, proteazy i fosfatazy kwaśne / zasadowe). Dzięki właściwościom przeczyszczającym może być przydatne w leczeniu zaparć i poprawie perystaltyki jelit.

Oczyszcza organizm – działanie antytoksyczne

Ciekawą funkcją kwasów fulwowych jest umiejętność wiązania toksyn i metali ciężkich. Zawdzięczają to swojej budowie strukturalnej. Obecność wielu grup funkcyjnych takich jak: grupy hydroksylowe, karboksylowe, fenolowe, alkoholowe, ketonowe i chinonowe, skutkuje możliwością wiązania wolnych jonów w postaci kompleksów z substancjami huminowymi. Badania prowadzone na komórkach nabłonka z jajowodu świń udowodniły wpływ kwasu fulwowego na wiązanie i dostępność jonów wapnia, jednocześnie zmniejszając ich toksyczność. Dzięki temu oczyszczanie rozpoczyna się już na poziomie pojedynczej komórki, co przekłada się na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Podobne działanie do kwasów fulwowych mają kwasy huminowe. Ich zadaniem jest hamowanie mutagennego wpływu na komórki związków, które są zawarte w smogu. Jednym z najbardziej toksycznych związków jest benzo(a)piren, który może przyczyniać się do wystąpienia raka. Od 1987r. widnieje na liście głównych ludzkich kancerogenów, sporządzoną przez Międzynarodową Agencję Badań nad rakiem (ang. IARC, International Agency for Research on Cancer). Ponadto według badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, ekspozycja na benzo(a)piren w okresie płodowym, negatywnie wpływa na rozwój niemowląt oraz wystąpieniem u nich chorób związanych z zapaleniem górnych i dolnych dróg oddechowych.

„Shilajit: A panacea for high-altitude problems” – pomoc dla himalaistów?

Mianem himalaistów określa się osoby uprawiające wspinaczkę wysokogórską, których szczyty sięgają co najmniej 7000 m n.p.m. Choroba wysokościowa może dotyczyć każdego człowieka przebywającego powyżej 2500 m n.p.m. Związane jest to ze stanem hipoksji, czyli niedotlenieniem organizmu, dużymi wahaniami temperatury, czy intensywnością promieniowania słonecznego. Do problemów wysokogórskich zaliczamy: niedotlenienie, ostrą chorobę górską, obrzęk mózgu na dużych wysokościach, obrzęk płuc, bezsenność, zmęczenie, ospałość, brak apetytu, ból ciała, demencję, a nawet depresję. I tutaj swój udział mogą odnotować suplementy zawierające substancję czynną – kwas fulwowy.  Ogólnie osłabienie organizmu wynika m.in. ze zmiany diety, ponieważ wchłanianie składników odżywczych jest ograniczone. Shilajit dostarcza minerałów oraz działa jako nośnik tych składników do głębiej usytuowanych tkanek w organizmie. Pomaga w ten sposób uporać się z coraz to większym zmęczeniem. Ponadto może usuwać gromadzone w organizmie toksyny (np. dwutlenek węgla). Tworzenie kompleksów z żelazem usprawnia proces powstawania elementów morfotycznych krwi, a tym samym zapobiega powstaniu niedotlenienia. Udowodniono eksperymentalnie, że mumio może być stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bólów głowy i osłabienia, czyli objawów ostrej choroby górskiej. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antystresowe i przeciwlękowe dodatkowo przekonują, że stosowanie tego suplementu wspomaga nasz organizm w utrzymywaniu prawidłowego, fizjologicznego stanu zdrowia.

Potencjał terapeutyczny w leczeniu cukrzycy typu II oraz choroby Alzheimera

Cukrzyca typu II (cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca wieku dorosłego) zaliczana jest do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych, czyli epidemii XXI w. Związana są ze wzrostem rozwoju demograficznego i urbanizacji. Choroba ta charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemia) oraz opornością na insulinę. Na chwilę obecną nie są znane bezpośrednie przyczyny cukrzycy. Wiadomo natomiast, że przyczyniają się do niej wszechobecne stany zapalne, stres oksydacyjny i zmiany w mikrobiomie jelitowym. Badania kliniczne ujawniają, że zawartość kwasów fulwowych zmniejsza poziom cukru we krwi u obiektów badawczych z wywołanym modelem cukrzycy. Dodatkowo redukuje cytokiny i markery prozapalne (m.in. TNF-α , IL-1 i IL-6), które są wydzielane z komórek podczas stresu oksydacyjnego (obok wolnych rodników tzw. ROS-ów) i przewlekłego zapalenia. Mechanizm działania FA przypomina NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które są obecnie stosowane w celu złagodzenia objawów cukrzycy. Ponadto stres oksydacyjny przyczynia się do powstania uszkodzeń komórek beta trzustki produkujących insulinę. FA zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających (SOD – dysmutaza ponadtlenkowa, CAT – katalaza), co może wpływać korzystnie na leczenie cukrzycy.

Choroba Alzhaimera jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną. Stanowi kolejne wyzwanie dla obecnej medycyny, gdyż nie jest znana jej dokładna przyczyna, a u każdego pacjenta może przyjmować różne formy i objawy. Samo leczenie skupia się na łagodzeniu objawów choroby. Jedną z najczęściej stosowanych terapii jest podanie chorym inhibitorów acetylocholinoesterazy, które zmniejszają poziom i szybkość degradacji neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Co ciekawe, zawarty w mumio kwas fulwowy również może stanowić potencjalną formę kuracji. Choroba Alzheimera jest związana z agregacją i formowaniu splotów białek tau. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ z rozpuszczalnych peptydów powstają nierozpuszczalne włókna. Prowadzone badania są skierowane na hamowanie procesów przyczyniających się do tworzenia włókien lub degradację już istniejących. Okazało się, że kwas fulwowy ma zdolność do „rozplatania” wstępnie uformowanych włókienek białka tau oraz do zahamowania agregacji tych białek (niepełnej długości). Jest to bardzo obiecująca perspektywa, lecz wymaga przeprowadzenia kolejnych badań in vivo.

            Podsumowując, mumio jako suplement diety posiada wiele właściwości leczniczych – od uzupełniania niedoboru pierwiastków i witamin w organizmie, po wspomaganie regeneracji uszkodzeń układu kostnego. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także wspomaga procesy trawienne. Możliwe jest zatem do stosowania zarówno przez osoby starsze, jak i młode, które aktywnie uprawiają sport. Poznaj oczyszczone żywe mumio ałtajskie

Źródła:

Artykuły (10):

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2650020408

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2345464/

https://www.semanticscholar.org/paper/Anti-Microbial%2C-Anti-Oxidant-and-Anti-Ulcerogenic-El-Sayed-Amin/7f08f5735851f0f5cdb0bfe4a0e60337ad43cd74

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2876922/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6151376/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19727569/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6971378/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296184/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ddr.10058

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21785188/

Strony internetowe (6):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mumio

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/benzopiren-w-powietrzu-wplyw-na-organizm-czlowieka-aa-sxSR-yJbW-bGYT.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/mumio-shilajit-himalajskie-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-i-dawko-aa-m7RE-uyss-32Vn.html

https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/mumio-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-mumio,22680.html

https://medpak.com.pl/blog/poradniki/mumio-himalajska-tajemnica-prosto-z-ajurwedy

http://www.fulvicforce.pl/kwas-fulwowy/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kup ten produkt
Zamów przez telefon