Mumio w dolegliwościach układu oddechowego. Niekonwencjonalne (naturalne) sposoby leczenia astmy.
Częste zmiany pogody, wahania temperatur, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub ekspozycja na przeciągi to najczęstsze przyczyny problemów z chorobami układu oddechowego. Do tego dochodzą predyspozycje genetyczne i czynniki klimatyczne. Na jakie dolegliwości ze strony układu oddechowego jesteśmy narażeni oraz jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!
Najczęstsze choroby dróg oddechowych
Mianem chorób układu oddechowego określa się wszelkie schorzenia, które swoim zakresem obejmują drogi oddechowe lub są z nimi bezpośrednio powiązane. Choroby układu oddechowego można podzielić w sposób fizjologiczny na: obturacyjne oraz restrykcyjne.
Choroby obturacyjne są związane ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach. Należą do nich między innymi: astma oskrzelowa, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli czy gruźlica. Choroby restrykcyjne powodują zmniejszenie czynnościowej pojemności płuc. W tej grupie znajdują się przede wszystkim: zapalenie płuc, pylice płuc, zwłóknienia, gruźlica, krzemica lub rozsiew nowotworowy.
Choroby płuc można również podzielić z uwagi na rozróżnienie położenia w odcinku układu oddechowego. Tym samym wyróżnia się: choroby śródmiąższowe, naczyniowe choroby płucne, choroby górnego odcinka układu oddechowego oraz odcinka dolnego.
Najpowszechniejszą obecnie występująca chorobą cywilizacyjną jest alergia. Ta może być wywoływana przez bardzo różne czynniki i nie wasze dotyczy jedynie dróg oddechowych. Kiedy jednak tak się dzieje, to często towarzyszy jej nieżyt nosa, powszechnie nazywany katarem, kichanie oraz kaszel.
Jednym z najbardziej zagrażających zdrowiu problemem układu oddechowego jest zespół ostrej niewydolności oddechowej, nazywany również ARDS. Nie jest on konkretną jednostka chorobową, a stanem klinicznym będącym następstwem uszkodzenia płuc oraz naczyń zapatrujących je w krew. W konsekwencji utrudnione jest przenikanie tlenu do organizmu, co może skutkować nawet zgonem.
Ostatnią choroba układu oddechowego, o której warto wspomnieć podczas wymieniania tych najpopularniejszych jest astma oskrzelowa. To przewlekła choroba zapalna spowodowana stresem lub infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Jej objawami jest znaczne ograniczenie wydolności dróg oddechowych. Choroba jest nieuleczalna i charakteryzuje się coraz szerszym wstępowaniem wśród społeczeństwa.
Choroby układu oddechowego u dzieci
Wśród dzieci bardzo powszechne jest zapalenie migdałków. To infekcja układu chłonnego gardła, a więc górnego odcinka układu oddechowego. Dorośli natomiast, zwłaszcza Ci pracujący w klimatyzowanych pomieszczeniach, często uskarżają się na zapalenie tchawicy, a więc chorobę odcinka środkowego dróg oddechowych.
Jak naturalnie dbać o drogi oddechowe?
Układ oddechowy jest jednym z ważniejszych w ludzkim organizmie. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie życiodajnego tlenu, jednak funkcji, jakie pełni jest zdecydowanie więcej. Warto zatem poznać kilka niezawodnych zwyczajów i sposobów na zapewnienie mu należytej opieki i troski.
Pierwszą podstawową sprawą, o której warto wspominać w dzisiejszych czasach jest maksymalne unikanie smogu. Jego emitowanie do atmosfery odbywa się między innymi za pośrednictwem: przemysłu, spalin samochodowych, czy opałowych. Szczególne zagrożenie smogiem występuje w bezwietrzne dni oraz podczas silnego zamglenia. Smog może powodować kaszel, przewlekłe zapalenie oskrzeli, a nawet raka płuc.
Dla całego układu oddechowego, a głównie dla płuc szczególnie niebezpieczne jest palenie papierosów. Nikotyna szkodzi całemu organizmowi, a w kontekście układu oddechowego stanowi prostą drogę ku nowotworom płuc.
Okazuje się jednak, że infekcje układu oddechowego są obecne wśród nas każdego dnia. Zarazić można się nimi w zatłoczonych miejscach, zwłaszcza w komunikacji miejskiej czy kolejkach w supermarketach. Czynnikiem ryzykogennym jest też brak wystarczającej higieny. Już zwykłe mycie rąk po powrocie do domu znacznie obniża ryzyko zachorowania. Dodatkowo warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną i przestrzegać zasad zdrowej diety.
Naturalne sposoby na dbanie o układ oddechowy
Przebywając w domu również możemy dbać o układ oddechowy. Podczas sprzątania, a szczególnie, gdy wykorzystujemy drażniące środki chemiczne, zakładajmy maseczkę ochronną. Możemy wykorzystać również naturalne metody na profilaktykę układu oddechowego. We wnętrzach naszej domowej apteczki powinny się znaleźć:
- ekstrakt z kwiatu czarnego bzu,
- ekstrakt z liści brodziuszki wiechowatej,
- ekstrakt z ziela werbeny,
- ekstrakt z korzenia goryczki,
- ekstrakt z kwiatu dziewanny,
- ekstrakt z pelargonii afrykańskiej,
- wyciąg z lipy drobnolistnej,
- prawoślaz lekarski,
- olejki eteryczne: miętowy, eukaliptusowy, tymiankowy, rozmarynowy,
- cynk.
Doskonałym sposobem na wzmocnienie układu odpornościowego, zapobieganie oraz leczenie jego chorób jest stosowanie oryginalnego naturalne mumio ałtajskiego.
Zastosowanie mumio w leczeniu astmy
Mumio jest naturalną substancją żywiczną powstałą na skutek rozkładu materii organicznej oraz nieorganicznej, pozyskiwaną z wysokogórskich zboczy. W czystej postaci przybiera ono formę gęstej mazi, najczęściej o ciemnym kolorze. W medycynie naturalnej jednak jest dostępne w postaci: proszku, tabletek, kremów, maści i nalewek. Mumio posiada niezwykle bogaty skład, który warunkuje jego skuteczność w wielu dolegliwościach. Na szczególną uwagę zasługuje w kontekście leczenia astmy.
Mumio na astmę nie może być stosowane w sposób samodzielny. Chorobę należy zawsze leczyć pod kontrolą lekarza i za pomocą specjalistycznych leków. Mumio może stanowić jednak kurację dodatkową służącą łagodzeniu objawów oraz zapobieganiu napadów duszności. W tym celu wykorzystuje się 7% roztwór mumio i popija go ciepłym mlekiem. Kuracja trwa 10 dni. Po niej robi się 10 dni przerwy i wznawia kurację. Mumio może służyć dodatkowo jako środek do przyrządzania inhalacji.