Choroby skóry, chociaż z medycznego punktu widzenia najmniej poważne, to z estetycznego przysparzające najwięcej problemów i kompleksów. Dzieje się tak dlatego, że problemy ze skórą dają się zobaczyć gołym okiem, a widok ten zazwyczaj nie jest przyjemny – zaczerwienienia, wypryski, łuszczenie się i rany. Do tego dochodzi uporczywe uczucie swędzenia, pieczenia, a nawet bólu. Co zrobić, aby pozbyć się dolegliwości lub je zminimalizować? Jak w naturalny sposób walczyć z problemami skóry? Podpowiadamy!
Problemy skórne i naturalne sposoby na ich łagodzenie
Kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją alergiczną, która zazwyczaj objawia się swędzącą wysypką przekształcającą się w ropiejące i pękające pęcherze. Rozwija się po zetknięciu skóry z określonym alergenem. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: metale, produkty do pielęgnacji skóry, substancje zapachowe, lanolina, flawina, neomycyna i środki dezynfekujące. Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie schorzeniu będzie unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi i używanie jedynie delikatnych produktów piorących i kosmetycznych.
Kolejnym często występującym problemem skórnym jest jej atopowe zapalenie. To przewlekła choroba zapalna, która objawia się swędzącymi i czerwonymi plamami. Pojawia się najczęściej w okolicach twarzy, wewnętrznej strony łokcia i tylnej kolan. W późniejszych stadiach choroby zmiany skórne występują na całym ciele. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z ATP będzie codzienne nawilżanie skóry, kąpiele w chłodnej wodzie i używanie łagodnych kosmetyków czyszczących.
Łuszczyca to z kolei choroba autoimmunologiczna. Jest bardzo trudna do wyleczenia i objawia się czerwonymi, wypukłymi oraz łuszczącymi się plamami. Te najczęściej pojawiają się na: łokciach, kolanach, paznokciach, dłoniach, stopach i skórze głowy.
Egzema to choroba, której podłoże do dnia dzisiejszego nie zostało do końca poznane. Badacze twierdzą, że przypadłość wywoływana jest przez odpowiednie kombinacje genetyczne i wyzwalacze na przykład w postaci alergenów. Egzema charakteryzuje się pojawianiem się na skórze czerwonych, swędzących i bolesnych zmian.
Na poprawę skóry doskonale działa miód. Posiada on właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami skóry. Do skóry delikatnej szczególnie polecamy płatki owsiane. Warto je dodawać do kąpieli. Po ich użyciu skóra będzie bardziej delikatna i zdecydowanie mniej podrażniona. Naturalny sposób na egzemę i inne problemy skórne to zmniejszenie poziomu stresu. W tym celu warto stosować techniki relaksacyjne, uprawiać sport oraz hobby. Właściwościami antybakteryjnymi charakteryzuje się też olej kokosowy. Zmniejsza on infekcje, nawilża skórę, zmniejsza ryzyko jej ponownego przesuszania i pięknie pachnie. Na zaostrzone problemy skórne powinien pomóc aloes. To jedna z najlepszych substancji łagodzących. Roślina przywraca naturalne pH skóry i bardzo szybko łagodzi pieczenie i swędzenie.
Stany zapalne skóry w doskonały sposób łagodzi też oryginalne mumio ałtajskie. To naturalna substancja, która w swoim składzie posiada substancje antybakteryjne (kwasy organiczne, garbniki, siarkę, srebro), przez co wykazuje działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dzięki zawartości w mumio dużej ilości pierwiastków składowych takich, jak: chlorofil, aminokwasy, glicyna, leucyna, arginina, flawonoidy, karotenidy, witaminy C i E, siarka, cynk, miedź, krzem, chrom substancja stymuluję odbudowę tkanek skóry i łagodzi alergiczne stany zapalne. Mumio posiada też działanie przeciwzapalne, co zawdzięcza obecności: wapnia, magnezu, miedzi, cynku, krzemu, selenu, siarki, kobaltu, karotenoidów, witamin: E, K i C, garbników oraz kwasów tłuszczowych.
Jak zrobić własne kosmetyki z mumio?
Mumio można kupić w wielu postaciach: proszku, glinki i tabletek. Na rynku z łatwością znajdziemy też maść z mumio oraz krem na bazie mumio. Oczywiście wszystko to bez recepty. Kiedy jednak cenisz sobie naturalne i własnoręcznie wykonane kosmetyki, takie, gdzie dokładnie wiesz, co znajduje się w ich składzie, gorąco polecamy skorzystać z jednej z naszych mieszanek. Każda z nich doskonale poradzi sobie z chorobami skóry: będzie wykazywała właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, łagodzące podrażnienia, niwelujące łuszczenie, pieczenie i zaczerwienienia, jak również pełniła rolę prewencyjną. Własnoręcznie wykonany krem lub balsam z mumio na skórę należy nakładać codziennie, gdyż jedynie regularna pielęgnacja skóry przyniesie wymierne i długotrwałe efekty.
Najprostszym pomysłem jest dodanie sproszkowanego lub płynnego mumio do ulubionego i regularnie stosowanego kremu, balsamu do ciała lub płynu do kąpieli. W ten sposób będziemy mieli pewność, że produkt spełnia nasze wymagania, nie uczuli i nie podrażni wrażliwej skóry. To opcja dedykowana zwłaszcza tym, którzy obawiają się nowinek kosmetycznych.
Na złagodzenie objawów bólowych oraz swędzenia dobrym pomysłem będzie wykonywanie masaży kostkami lodu z mumio. W tym celu należy rozpuścić odrobinę mumio w 50 mililitrach ciepłej wody, a otrzymaną miksturę przelać do foremek na lody. Wypełnione formy wkładamy do zamrażarki i czekamy aż substancja zastygnie. Gotowymi kostkami warto nacierać skórę po codziennym porannym prysznicu, tuż przed nałożeniem kremu nawilżającego.
Na problemy skórne można też zastosować maskę oczyszczająco-przeciwzapalno-antyseptyczną. Przygotowuje się ją dodając 1,5 łyżeczki płynnego mumio do 50 ml ciepłej wody. Otrzymaną mieszankę nakłada się równomierna warstwą na problematyczne obszary, odczekuje około pół godziny i spłukuje ciepłą wodą.
Podobne działanie będzie też miała maska z łyżeczki mumio oraz dwóch łyżek oliwy z oliwek. Ją również nakłada się na skórę na pół godziny, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Niewykorzystaną część specyfiku należy przechowywać w lodówce.
Kiedy problemy skórne pozostawiły nieestetyczne plamy lub blizny, warto zastosować pastę z mumio. Otrzymamy ją poprzez zmieszanie połowy łyżeczki sproszkowanego mumio z jedną łyżką wody mineralnej. Otrzymaną mieszankę podgrzewa się w łaźni wodnej aż do uzyskania gęstej zawiesiny. Tę nakłada się na problematyczne miejsca na pół godziny, po czym spłukuje ciepłą wodą.
Doskonałe działanie nawilżające i uspokajające dla problemów skórnych wykazuje też maska miodowa z mumio. Dedykowana jest ona zwłaszcza posiadaczom skóry suchej oraz bardzo wrażliwej. W celu jej wykonania niezbędne będą: 1/5 łyżeczki mumio, 2 łyżeczki miodu, 1 łyżeczka zielonej herbaty (wcześniej zaparzonej i oddzielonej od liści – napar) oraz 1 łyżeczka oleju sezamowego. Wszystkie składniki łączy się i dokładnie miesza, a następnie od razu nakłada na skórę na około 30-40 minut.
Mumio można mieszać też z kwasem bursztynowym, żelatyną, olejkiem różanym, niebieską i żółtą glinką, olejkiem jojoba, śmietaną oraz wieloma innymi składnikami, które codziennie stosujemy do naturalnej pielęgnacji skóry. Mumio nie uczula, a badania nie wskazały na jakiekolwiek działania niepożądane przy zastosowaniu produktu na skórę. Należy jednak pamiętać, iż najskuteczniejsze kuracje to te stosowane regularnie, a do osiągnięcia wymiernych efektów należy odrobina cierpliwości, chociaż poprawę stanu skóry widać już po pierwszym użyciu.