Jak rozpoznać prawdziwe mumio?

Mumio jest substancją naturalną o niezwykłych właściwościach leczniczych oraz terapeutycznych, które zawdzięcza swojemu bogatemu składowi. Powstaje na skutek rozkładu materii roślinnej i mineralnej na zboczach wysokogórskich i osadza się w postaci smolistego nalotu naskalnego. Szeroki wachlarz substancji mineralnych oraz witamin sprawił, że mumio zyskało spora popularność. Ta jest przyczyną pojawienia się na rynku wielu podróbek, które imitują oryginalne mumio. Podpowiadamy, po czym poznać prawdziwe mumio i jak nie dać się oszukać!

Cechy charakterystyczne oryginalnego mumio

Mumio zwane jest inaczej: „krwią gór”, „eliksirem życia” lub „cudotwórczym balsamem”. To niezwykle rzadka i trudnodostępna substancja, którą można spotkać w szczelinach wysokogórskich skał. Powstaje na skutek rozkładu materii organicznej oraz nieorganicznej, jak również stanowi pozostałość po wybuchach wulkanów. Mumio ma postać niewielkich bryłek lub kryształków. Konsystencja mumio przypomina nieco żywicę drzew. Oryginalne mumio niemalże całkowicie rozpuszcza się w wodzie oraz staje się rzadkie pod wpływem temperatury. Smak mumio jest gorzki i raczej nieprzyjemny, dlatego zaleca się je spożywać w formie sproszkowanej lub w połączeniu z mlekiem, herbatą, miodem lub sokami. Zapach mumio również nie zachęca, ponieważ jest smolisty, nieco przypominający wonie korzenne lub ziołowe.

Rodzaje mumio – jak wygląda oryginalne mumio?

Oryginalne mumio może występować w czterech rodzajach. W zależności od nich nieco różni się kolorem, konsystencją i zapachem. Wyróżniamy:

  • mumio savrana shilajit  (złoty shilajit) – posiada kolor czerwony i rzadką konsystencję;
  • mumio rajat shilajit (srebrne shilajit) – posiada biały kolor i jest gęste;
  • mumio tamra shilajit (miedziane shilajit) – posiada niebieski kolor i rzadką konsystencję;
  • mumio lauha shilajit – zawiera w swoim składzie domieszką żelaza, dlatego jego kolor jest brązowo-czarny; ta odmiana uważana jest za posiadającą największe zdolności terapeutyczne.

Jak rozpoznać prawdziwe mumio – 6 niezawodnych testów

  1. Test dłoni – oryginalne mumio rozmięka pod wpływem ciepła dłoni, staje się lekko lepkie i barwi dłonie na ciemny kolor.
  2. Test wody – mumio dobrze rozpuszcza się w wodzie. Na skutek kontaktu z nią tworzy mętny, ciemnobrązowy roztwór. W smaku jest gorzkie i cierpkie.
  3. Test gazy – rozpuszczone w wodzie mumio można przesączyć przez gęsto splecioną gazę. Oryginalne mumio, bez domieszek innych substancji pozostawi na gazie ciemne zabarwienie, ale nie osad.
  4. Test octowy – mumio rozpuszcza się w wodzie, a do tak przygotowanego roztworu dodaje się octu. Pod jego wpływem mumio odbarwia się i osadza na dnie naczynia.
  5. Test sodą oczyszczoną – jeśli po dodaniu łyżeczki sody oczyszczonej do roztworu wodnego z mumio ten nie zmieni zabarwienia, to mamy pewność, że posiadamy czyste mumio.
  6. Test oleju – oryginalne mumio rozpuszcza się w wodzie, ale w oleju już nie, dlatego, jeśli po wrzuceniu bryłki mumio do oleju ta nie zmieni stanu skupienia, to należałoby przypuszczać, że produkt jest oryginalny.

Dlaczego kupujemy czyste mumio?

Mumio przed sprzedażą oczyszcza się. Proces ten jest niezbędny, ponieważ oryginalne górskie mumio w swoim składzie może posiadać spore ilości: piasków, gliny, kamyczków oraz drewna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kup ten produkt
Zamów przez telefon