Mumio jest substancją mineralno-organiczną powstająca w wysokogórskich skałach. Posiada ono szereg właściwości leczniczych i z tego powodu jest powszechnie stosowane w medycynie naturalnej od kilku tysięcy lat. Obecnie mumio przeżywa swój renesans. Szeroki wachlarz składników w nim zawartych doceniają współcześni ludzie w każdym wieku. Sprawdź, w jakich formach można spotkać mumio na sklepowych półkach oraz jak je prawidłowo przygotować do spożycia!
Dawkowanie mumio
Mumio występuje w wielu postaciach. Najczęściej spotkać je możemy w wersji sproszkowanej, w kapsułkach, tabletkach, ekstraktach i różnego rodzaju roztworach. Rozpuszczanie mumio w wodzie jest bardzo proste, dlatego z łatwością można przyrządzać domowe mikstury służące kuracji.
Dobór odpowiedniej dla zdrowia dawki mumio jest uzależniony od: wzrostu, wieku, wagi, ogólnego stanu zdrowia oraz stylu życia konsumenta. Ważny jest także poziom zaawansowania terapii i jej historia. Osoba chcąca rozpocząć suplementację powinna zacząć od dawki 100 mg mumio dziennie. Po upływie kilku dni dawkę tę można systematycznie zwiększać aż osiągnie się poziom 300 mg. Ostatecznie kuracja powinna składać się z 3 dawek dziennie po około 300 mg mumio.
Zaleca się, aby mumio było przyjmowane na 2-3 godziny przed posiłkiem oraz snem. Zbyt późne przyjęcie ostatniej dawki może spowodować problemy z zasypianiem.
Bioprzyswajalność składników zawartych w substancji zwiększa wiedza, jak rozpuścić mumio. Warto pić mumio z ciepłymi płynami. Najlepiej z mlekiem, ale dobry efekt przynosi również mieszanie mumio z herbatą, stosowanie mumio z miodem lub wypijanie mumio z sokiem ze świeżych owoców i warzyw.
Mumio zasadniczo nie ulega przeterminowaniu.
Mumio w kosmetologii – przepisy na domowe mikstury z mumio
Mumio jest składnikiem wielu kremów, maści, maseczek i produktów do masażu. Dzieje się tak z uwagi na jego szerokie właściwości. Mumio można samodzielnie mieszać z ulubionymi produktami kosmetycznymi, aby poprawić koloryt, elastyczność, sprężystość i ogólną kondycję skóry. Mumio działa przeciwzmarszczkowo, odżywczo, zmiękczająco, przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo.
Dodatkowo mumio pomaga w zwalczaniu egzemy: przygotowuje się kompresy nasączone 2% roztworem z mumio, które przykłada się do skóry 2 razy dziennie na pół godziny, kuracja trwa 25 dni, następnie konieczna jest 10 dniowa przerwa.
Mumio w medycynie ludowej – w jaki sposóbb spożywać mumio?
Mumio posiada w swoim składzie ogrom witamin i składników mineralnych. Dzięki nim wykazuje niezwykle szerokie właściwości lecznicze i terapeutyczne. W zależności od wymaganego efektu substancję zaleca się stosować w następujący sposób:
- wzmocnienie organizmu: 200 mg mumio raz dziennie, rano przez 25 dni;
- złamania: 200 mg na czczo przez 10 dni, przerwa 5 dni, kurację powtarza się maksymalnie 5 razy;
- hemoroidy: stosuje się maść wykonaną z połączenia mumio z miodem lub masłem krowim, czynność powtarza się raz dziennie przez okres 3 miesięcy, do nakładania może służyć szpatułka;
- wrzody: 2 razy dziennie po 200 mg mumio, kuracja trwa 4 tygodnie;
- choroby płuc: 200 mg preparatu dziennie oraz inhalacje 7% roztworem.